Kronika
2016-08-20

 

Tegoroczna międzyprowincjalna probacja skupiająca braci przygotowujących się do złożenia ślubów wieczystych po raz pierwszy odbyła się w Toruniu. W dniach 26.06-09.07 dziewiętnastu braci – zarówno z pięciu polskich prowincji, jak również z Ukrainy i Białorusi – przeżywało wspólny czas formacji związany z podjętą przez nich decyzją o dokonaniu aktu uroczystej profesji. 

 

Probacja obfitowała w liczne prelekcje głoszone probantom przez ich starszych współbraci z różnych franciszkańskich prowincji. Uczestnicy toruńskich dni formacji mieli okazję pogłębić wiedzę związaną m.in. z psychologicznym i prawnym aspektem zakonnych ślubów, z duszpasterstwem młodzieży, czy też z posługą duszpasterza wobec osób cierpiących. Probanci zapoznali się także z wymaganiami posługi wobec ubogich i uzależnionych oraz wysłuchali świadectw misjonarzy nt. ich pracy wśród afrykańskiej ludności.

 

Z wielkim uznaniem młodych braci spotkały się warsztaty dziennikarskie przeprowadzone przez WSKSiM z Torunia, w czasie których probanci zapoznali się z systemem własności mediów w Polsce oraz mogli zobaczyć różne warianty medialnej manipulacji. Podczas probacji nie zabrakło czasu na wspólną rekreację, zwiedzanie zabytków Torunia, wspólnotowe wyjazdy, wizytę w Radiu Maryja oraz grę w piłkę nożną. Zwieńczeniem probacji był dzień skupienia prowadzony przez o. Syracha z Prowincji Wniebowzięcia NMP.

 

2016-06-09

Tegoroczne spotkanie juniorystów naszej Konferencji odbyło się w dniach 6.06-9.06 w klasztorze w Koszarawie Bystrej (34-332 Koszarawa Bystra nr 677; Prow. Wniebowzięcia NMP). Tematem spotkania była "Tożsamość i misja brata zakonnego dzisiaj". Prowadzącym był o. Janusz Pałka OFMCap - absolwent Salwatoriańskiej Szkoły Formatorów w Krakowie, aktualnie ojciec duchowny w WSD Kapucynów w Krakowie.

 Spoza naszego kraju przybyli także bracia mniejsi ze Słowacji. Janusz Pałka OFMCap, ojciec duchowny seminarzystów krakowskiej prowincji kapucynów, w bardzo ubogacający sposób nakreślił sylwetkę brata zakonnego wyłaniającą się ze współczesnych dokumentów Kościoła, a także podzielił się z braćmi juniorystami doświadczeniem własnego życia zakonnego.W ramach dnia skupienia junioryści wysłuchali konferencji nt. doniosłego znaczenia sakramentu pokuty i pojednania w trudzie osobistego dojrzewania do coraz pełniejszego zjednoczenia z Bogiem.Podczas spotkania juniorystów nie zabrakło również ubogacających wyjazdów do Wadowic oraz byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

 

 

 

2016-04-08

Tegoroczne warsztaty dla formatorów naszej Konferencji odbyły się się w dniach 4-8 kwietnia 2016 r. w klasztorze franciszkanów w Dusznikach-Zdroju

2015-11-16

Warsztaty dla Gwardianów...

2015-11-09

Rekolekcje dla Formatorów naszej Konferencji odbędą się w dniach 9-14 listopada b.r. Początek 9.11 godz. 18.oo.

Provincie sv. Vaclava
Bernardyni
Prowincja Matki Bożej Anielskiej
Prowincja Św. Franciszka
Provincia Najsvatejsieho Spasitela